2020 CTI Fellows

African American Poetry & the Idea of Citizenship

Seminar Leader: Malin Pereira, English, UNC Charlotte
Coordinator: Kimberly Palmer, English, Merancas Middle College HS
LaShonda Alexander, Language Arts, Wilson STEM Academy
Tonya Bowden, Social Studies, Collinswood Language Academy
Marie Calabro, 4th Grade, Pinewood ES
Rhonda Doe, Kindergarten, Barringer Academic Center
Christie Johnson, Language Arts, Northridge MS
April Louzini, 4th Grade, E.E. Waddell Language Academy
Vashti Mosby, Language Arts, Northridge MS
Wendy Mueller, Language Arts, Southwest MS
Juanita Razor, Language Arts, Wilson STEM Academy
Pia Townes, Social Studies, Wilson STEM Academy
Gia Wright, English, Rocky River HS

“You were IN the Water?” Urban Waterways: Problems and Opportunities

Seminar Leader: Todd Coolbaugh, Chemistry, Johnson C. Smith University
Coordinator: Zachary Sanford, Science, W.A. Hough HS
Wally Burgess, Science, Druid Hills ES
Dalton Cooper, Math, West Charlotte HS
NaKreshia Cox, Science, Sedgefield MS
Judy Duren, Math, Mallard Creek HS
Katelyn Gardepe, 4th Grade, Selwyn ES
Jillian King, Science, J.T. Williams Secondary Montessori
Mariam Mahgoub, Math, Garinger HS
Evelyn Metcalf, 2nd Grade, Barringer Academic Center
Roxanne Miller, Science, Butler HS
Stephanie Mills, 4th Grade, Selwyn ES
Jaclyn Peterson, 2nd Grade, David Cox Road ES
Laura Thrash, Science, Whitewater MS

Narratives of Muslim Life in America

Seminar Leader: Will Sherman, Religious Studies, UNC Charlotte
Coordinator: Ashley Robinson, Fifth Grade, Briarwood Academy ES
Radwa Ahmed, 4th Grade, E.E. Waddell Language Academy
Jahara Davis, Language Arts, Wilson STEM Academy
Caroline Demmitt, Kindergarten, Selwyn ES
Keshia Horn, Social Studies, Butler HS
Matthew Kelly, Spanish, Independence HS
Rebecca Lintz, English, East Mecklenburg HS
Amy Mateer, Kindergarten, Selwyn ES
Ethel McCauley-Wiesecke, 5th Grade, Albemarle Road ES
Jashonai Payne, 4th Grade, Clear Creek ES
Melissa Pratt, English North, Mecklenburg HS
Roshan Varghese, Social Studies, Butler HS
Sharonda Walker, English, Garinger HS

WWI and the Shaping of the Twentieth Century

Seminar Leader: Heather Perry, History, UNC Charlotte
Coordinator: Jennifer Forrester, Science, Harding University HS
Deena Aglialoro, English, Olympic HS
Pamela Andre, ELA, Northeast MS
Tamara Babulski, Social Studies, Independence HS
Billye Ballard, 5th Grade, Mountain Island Lake Academy
Deborah Brown, English, Vance HS
Stephanie Kelly, Social Studies, Harding University HS
Lisa Maples, K-5 STREAM, Elon Park ES
Jennifer Myers, Social Studies, Mallard Creek HS
Teresa Strohl, 5th Grade, Elon Park ES
Glenda Winborne, 1st Grade, Bain ES
Jessica Young, 4th Grade, Myers Park Traditional ES

Illuminate Yourself! The Science of Glow

Seminar Leader: Michael Walter, Chemistry, UNC Charlotte
Coordinator: Megan Koransky, 3rd Grade, Bain ES
Terrence Ancrum, Math, Garinger HS
Phairleania Brice, 2nd Grade, Dorothy J Vaughan Academy of Technology
Krystal Cartus, Science, Wilson STEM Academy
Scherrie DeBord, Art, Garinger HS
Keira Freeman, Science, Carmel MS
Becky Gregory, Social Studies, Whitewater MS
Monica High, Science, CATO Middle College HS
Elizabeth Kerr, 1st Grade, Bain ES
Kari Rhoades, Science, Mallard Creek HS
Seon Sloley-Posey, 5th Grade, Barringer Academic Center
Jacquelyn Smith, Science, W.A. Hough HS
Sarah Wallace, ESL, Hopewell HS

Anti-Racism and Pedagogy: What Does it Mean to be an Anti-racist Teacher?

Seminar Leader: Erin Miller, Reading and Elementary Education, UNC Charlotte
Coordinator: Amber Geckeler, 3rd Grade, Oakhurst STEAM Academy
Juan Acosta, Math, Independence HS
Andrew Bartkowiak, Social Studies, Northwest School of the Arts
Anne Broz, 1st Grade, Sharon ES
Kharma Edwards, Literacy Facilitator, Shamrock Gardens ES
Evie Elson, Science, Whitewater MS
Anne Galligan, Kindergarten, Hickory Grove ES
Elizabeth Haynes, Social Studies, South Mecklenburg HS
Melissa Hinchman, Math, West Charlotte HS
Karen McKaig, Social Studies, W.A. Hough HS
Emily Reynolds, Kindergarten, Elizabeth Lane ES
Luz Vanegas, 2nd Grade, Charlotte East Language Academy
Angela Walker, English, West Charlotte HS

Mindfulness & Education: Transforming Learning Through Awareness

Seminar Leaders: Adriana Medina, Reading and Elementary Education; Donna Sacco, Special Education, UNC Charlotte
Coordinator: Emily Rucki, Math, Garinger HS
Esther Alcamo, Art, Collinswood Language Academy
Jordan Barnhill, 4th Grade, Oakhurst STEAM Academy
Jacquelyn Fizet, Kindergarten, Renaissance West STEAM Academy
Kenya Lawrence, Math, Harding University HS
Veronica Maron, 3rd Grade, Oakhurst STEAM Academy
Shannon McFarland, Language Arts, Cochrane Collegiate Academy
Kathy Melendez, French, E.E. Waddell Language Academy
Danyeal Morrison, 2nd Grade, Greenway Park ES
Evonne Peterson, Art, Sedgefield MS
Carolyn Simmons, Pre-K, Governors’ Village STEM Academy
Timothy Wells, Social Studies, Mallard Creek HS

Black Girl Magic (Mis)Understood: Representations and Perceptions of Black Women and Girls in the Education System

Seminar Leader: Terza Silva Lima-Neves, Political Science, Johnson C. Smith University
Coordinator: Yasmin Forbes, Social Studies, Mallard Creek HS
Franchone Bey, English, West Charlotte HS
Nikki Curry, Career & Technical Education, Cochrane Collegiate Academy
Jasmine Dozier, Social Studies, Cochrane Collegiate Academy
Gold Gladney, Math, Wilson STEM Academy
Antiona Green, 3rd Grade, Oakhurst STEAM Academy
Veronica Hall, Social Studies, Cochrane Collegiate Academy
Monique Hall, 5th Grade, Grade Devonshire ES
Abbie Hess, Art, Independence HS
Shawnna Miller, Pre-K, Winget Park ES
Darian Redfearn, 3rd Grade, Mountain Island Lake Academy
Elsy Reyes, Language Arts, Albemarle Road MS
Tasha Sherrill, Business, Ardrey Kell HS